Twój koszyk jest obecnie pusty!
Rozwód bez stresu – czy to w ogóle jest możliwe? Nie da się ukryć, że taki życiowy przewrót to silne emocje. Niezależnie od tego czy następuje po 5, 10 czy 20 latach wspólnego życia. Rozwód zawsze wiąże się ze stresem, ale można się do tego procesu odpowiednio przygotować i maksymalnie zniwelować obciążenie psychiczne.
Rozwód – czy to nieuniknione?
Jeżeli jesteś na etapie podejmowania decyzji o rozwodzie, daj sobie czas. Poczytaj o szczegółach całej procedury, dowiedz się jakie są warianty (rozwód z orzeczeniem o winie, rozwód bez orzekania o winie), o co możesz wnioskować (alimenty, ustalenie kontaktów z dziećmi, podział majątku wspólnego). Sprawdź też ile kosztuje rozwód oraz jak wygląda sprawa rozwodowa – krok po kroku. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy, a jednocześnie będziesz mógł/mogła zadziałać tak, by ograniczyć czas trwania procesu. Na początek polecamy nasz e-book: „Rozwód – od czego zacząć? Informacje dla początkujących”.
Rozwód – jak się do niego dobrze przygotować?
Rozwód bez orzekania o winie może być kwestią złożenia pozwu, odpowiedzi na pozew i jednej rozprawy. Jeżeli wcześniej ustalisz z mężem/żoną najważniejsze kwestie, związane z rozwodem, wszystko może pójść gładko i bezproblemowo. Sąd najpewniej wyznaczy rozprawę w ciągu 3-6 miesięcy od dnia złożenia pozwu i staniecie się oboje wolnymi ludźmi. Jeżeli jednak istnieje między Wami spór i chcesz domagać się rozwodu z orzeczeniem o winie, musisz poczynić nieco większe przygotowania. Istotne jest zebranie odpowiednich dowodów – dokumentów, zdjęć, nagrań, zeznań świadków. Szczegółowo piszemy o tym w naszym e-booku: „Jakie dowody są potrzebne przy rozwodzie z orzeczeniem o winie?”.
Pozew rozwodowy – jak go napisać?
Kluczem do sukcesu – szybkiego i możliwie bezbolesnego rozwodu – jest odpowiednio napisany pozew rozwodowy. To pismo, które inicjuje sprawę. Niezależnie od tego czy małżonkowie są zgodni czy nie, jedno z nich musi być powodem, a drugie pozwanym. W pozwie należy określić wszystkie swoje żądania, zawnioskować o przeprowadzenie dowodów, dołączyć niezbędne dokumenty i uiścić należną opłatę. Jeżeli nie wiesz jak skutecznie skonstruować pozew rozwodowy – zerknij do naszego e-booka „Jak napisać pozew o rozwód?”.
Rozwód – czego spodziewać się na rozprawie?
Niezależnie od wybranego wariantu rozwodu będziesz musiał/musiała stawić się w sądzie, na rozprawie rozwodowej. W przypadku rozwodów bez orzekania o winie istnieje szansa na zamknięcie „tematu” na jednej rozprawie. W momencie, gdy między stronami istnieje spór – rozprawa może się przeciągnąć na kilka, a nawet kilkanaście terminów. Najbardziej długotrwałe są procesy, w których strony przeprowadzają dowody winy drugiego małżonka oraz jednocześnie kłócą się o wysokość alimentów oraz kontakty z dziećmi. Mamy też e-book – poradnik – pomagający przygotować się do rozprawy rozwodowej „Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?”.

ROZWÓD KROK PO KROKU – sięgnij po wsparcie specjalistów
Rozwód nie musi być traumatycznym doświadczeniem. Ważne jest jednak dobre przygotowanie do całego procesu. Zaufaj specjalistom – radcom prawnym i adwokatom – i sięgnij po nasze e-booki. Kolejne części pozwolą Ci zrozumieć skomplikowane przepisy i obrać właściwą strategię postępowania. Zapraszamy do lektury!
Dodaj komentarz